Pajączki i drobne żylaki
Nieestetyczne poszerzone żyłki na nogach stanowią problem dla wielu milionów osób. Ocenia się, że 6 na 10 pań cierpi z powodu żylaków i pajączków żylnych. Zaleganie krwi w kończynach sprzyja rozciąganiu ścian naczyń żylnych. Jeżeli ściany te są podatne na rozszerzenia, co uwarunkowane jest genetycznie, to w konsekwencji powstają żylaki. Dotychczasowe metody ich eliminacji nie zawsze dają pożądane rezultaty. Operacyjne leczenie żylaków przy rozwiniętej niewydolności żylnej nierzadko jest koniecznością. Zabieg wiąże się z pobytem w szpitalu, znieczuleniem, gojeniem i rehabilitacją. Drobne rozszerzone naczynka na nogach były dotychczas usuwane metodą obliteracji. Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu do zmienionych naczyń środka farmakologicznego powodującego wystąpienie stanu zapalnego i zarośnięcie. Jest to metoda inwazyjna niosąca za sobą pewien stopień ryzyka. Obliteracja jest bolesna, a gojenie czasem trwa kilka miesięcy.
Najnowszy laser technologii ELOS umożliwia równoczesne oddziaływanie na naczynka dwóch energii – światła lasera i prądu RF co daje bezoperacyjne zamykanie niechcianych naczynek na nogach – nawet o średnicy 3 mm. Zamknięte naczynko ulega zwłóknieniu i resorpcji, czyli wchłonięciu, a po pewnym czasie znika. Ważne jest to, że skóry nie trzeba nacinać, ani nakłuwać – jest to metoda bezinwazyjna. Po zabiegu nie pozostają, więc blizny, nie ma ryzyka zakażenia żółtaczką czy HIV. Ta metoda daje bardzo dobre efekty kosmetyczne i lecznicze. Jako specjalista chirurgii naczyniowej z trzydziestopięcioletnim stażem pracy w ośrodku akademickim wiem, że u niektórych pacjentów z niewydolnością żylną efekt poprawy wyglądu nóg nie będzie trwały, dlatego zawsze staram się ustalić z pacjentem konsensus między jego oczekiwaniami a tym, co tak naprawdę można osiągnąć w procesie terapeutycznym.
Jakie rodzaje żyłek na nogach mogą być leczone laserem?
Żylaki i rozszerzone większe naczynia żylne widoczne w postaci głębokich sinych albo niebieskich żyłek wymagają leczenia promieniami lasera wchodzącymi nawet na głębokość 5 mm. Takie zadanie spełnia jedynie laser neodymowo-yagowy, w przypadku technologii ELOS stosowanej w moim gabinecie, wspomagany prądem RF /bi-polar radiofrequency/. Powierzchowne drobne naczynka, zwane często „pajączkami” zamykam za pomocą systemu IPL. W chwili obecnej większość rozszerzonych naczynek na nogach może być poddanych efektywnej terapii laserowej poprzez odpowiednio dobrane metody i parametry zabiegów.
W jaki sposób laser działa na naczynia krwionośne?
Lasery wykorzystują zjawisko fotokoagulacji i selektywnej fototermolizy. Światło lasera o określonej długości fali przechodzi przez skórę nie uszkadzając jej i w sposób wybiórczy w zetknięciu z barwnikiem krwi – hemoglobiną zamienia się w ciepło powodując obkurczenie i trwałe zamknięcie naczynia. Wspomagane jest to prądami RF. Nie są uszkadzane inne struktury i tkanki, nie pozostają, więc blizny. Niektóre zmiany żylne na kończynach wymagają kilku naświetleń w ciągu kilku miesięcy. Zależy to w dużej mierze od kalibru naczyń, ich gęstości i głębokości. Skoagulowane, czyli zamknięte naczynie jest już zniszczone na zawsze. Potrzeba jedynie czasu, żeby uległo zwłóknieniu i resorpcji.
Wskazania i przeciwwskazania
Zamykanie naczyń na nogach jest leczeniem objawowym. Wprawdzie trwale zamyka naczynia, ale nie zapobiega rozszerzaniu nowych. W sprawie profilaktyki i ewentualnego leczenia wspomagającego oraz poważniejszych schorzeń układu naczyniowego należy przeprowadzić konsultację. Nie ma ogólnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu, natomiast skóra nie powinna być opalona, ani posmarowana samoopalaczem.
Opis zabiegu
Powierzchnię skóry pokrywa się żelem, następnie przesuwając głowicę wzdłuż naczynia naświetla się je na całej długości. Energia świetlna w zetknięciu z hemoglobiną zamienia się w ciepło powodując obkurczenie i trwałe zamknięcie naczynia. Podczas zabiegu odczuwa się pieczenie, czasami lekki ból, jakby lekkie uszczypnięcie, a później uczucie ciepła w miejscu działania lasera. Po zakończeniu naświetlania skórę chłodzi się. Zabieg jest bardzo skuteczny, ponieważ do określonego kalibru naczyń stosuje się odpowiednią moc. Nad bezpieczeństwem zabiegu czuwa doświadczony lekarz, a dzięki komputerowi wbudowanemu w urządzenie można precyzyjnie dawkować energię lasera. Oczy chronione są specjalnymi okularami. Aby osiągnąć dobry efekt trzeba zamknąć naczynka na całym obszarze dookoła, gdyż są one wszystkie połączone w jedną sieć. W niektórych przypadkach, przy naczynkach grubszych o średnicy 3-4mm lub gdy sieć jest bardzo gęsta, zabieg trzeba w tym samym obszarze powtórzyć.
Po zabiegu
Po laserowym zamykaniu naczyń nie trzeba przerywać pracy, można normalnie funkcjonować i powrócić do codziennych zajęć, chodzić, myć się, używać kosmetyków (z wyjątkiem samoopalaczy, których nie należy stosować przez 3 tygodnie po zabiegu). Zalecamy, aby przez kilka dni po zabiegu nie korzystać z sauny i siłowni. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie i obrzęk dookoła naczynia, które ustępują po kilku godzinach. Prawie zawsze przez kilka tygodni naczynie jest ciemniejsze niż przed zabiegiem, a później stopniowo jaśnieje aż to całkowitej resorpcji. Okres takiego wchłaniania może trwać kilka miesięcy. W przypadku grubszych naczyń można wyczuwać przy dotyku zgrubienie, które stopniowo zanika, może to miejsce być tkliwe przy dotyku przez kilka pierwszych dni po naświetlaniu.