czym są rozszerzone naczynka i teleangiektazje?
Pierwszym klinicznym objawem jest zaczerwienienie tzw. rumień. Początkowo rumień mija, ale z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. W konsekwencji powstają wyraźne, trwale rozszerzone naczynia krwionośne, które są widoczne przez naskórek. Takie zmiany określamy terminem teleangiektazji. Teleangiektazje są to trwale rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego skóry, które uwidaczniają się przez naskórek w postaci czerwonych “nitek”. W skrajnych przypadkach mogą one ściśle przylegać do siebie tak, że dają obraz jednorodnego zaczerwienienia. Czynnikami zewnętrznymi sprzyjającymi rozszerzaniu naczyń są: przewlekła ekspozycja na słońce, zbyt częste korzystanie z solarium, wiatr, mróz, duże wahania temperatur, długotrwałe stosowanie miejscowych sterydów, zwłaszcza na twarz, szyję i dekolt. Niestety skłonność do poszerzania się naczyniek może być rodzinna.
Opis zabiegu
Zabieg polega na naświetlaniu skóry laserem z systemem ELOS oraz intensywnym źródłem światła IPL. Światło przechodzi przez powierzchnię skóry i w zetknięciu z hemoglobiną (barwnikiem krwi) zamienia się w ciepło. Naczynia zostają trwale zamknięte. Impulsy lasera odczuwane są jako krótkie zapieczenia. Aparat technologii ELOS, którego używam do naświetleń, zapewnia również aktywną kontrolę temperatury tkanki – głowica jest aktywnie chłodzona przez cały czas pracy lasera w trakcie generowania impulsów, co pozwala uniknąć poparzeń skóry. Dodatkowo można stosować zimne okłady.
Skuteczność
W zależności od intensywności zmian potrzebny jest jeden lub kilka zabiegów w odstępach 3-4 tygodni. Dłuższe przerwy między zabiegami nie zmniejszają skuteczności leczenia, jedynie wydłużają proces terapeutyczny. Każdy zabieg skutecznie zamyka część poszerzonych naczyniek. Nie likwiduje to jednak samej skłonności do poszerzania się naczyń. Dlatego też należy liczyć się z koniecznością powtórzenia kuracji w przyszłości.
Następstwa po zabiegu
Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie i obrzęk, które mijają po kilku godzinach. Czasem mogą utrzymywać się kilka dni. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że po zabiegu dochodzi do powstania przejściowych zaczerwienień lub obrzęku, zwłaszcza pod oczami. Dzieje się tak w przypadku delikatnej i wrażliwej skóry, przy ciemniejszych karnacjach lub śladach opalenizny. Skórę należy chłodzić zimnymi okładami. Należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym i ściśle stosować się do jego zaleceń.
Środki ostrożności i pielęgnacja po zabiegu
Aby uniknąć niepożądanych następstw należy bezwzględnie zastosować się do wskazówek lekarza, a w szczególności:
- opisać dotychczasowe metody leczenia i ich skuteczność
- zgłosić lekarzowi przyjmowanie jakichkolwiek lekarstw, gdyż niektóre z nich mogą powodować reakcje fotouczulające
- w czasie zabiegu nie patrzeć na promienie lasera i pole operacyjne bez okularów ochronnych lub spod nich, gdyż może to spowodować nieodwracalne konsekwencje okulistyczne. Mimo okularów ochronnych nie wolno otwierać oczu w czasie zabiegu.
- aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa zakładam pacjentom specjalne osłonki na oczy
- w pielęgnacji po zabiegu można normalnie myć skórę wodą i mydłem oraz stosować dotychczasowe kosmetyki /z wyjątkiem samoopalaczy/
- jeżeli obrzęk (szczególnie pod oczami) utrzymuje się dłużej, wskazane jest stosowanie okładów (np. ze świetlika)
- w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów zgłosić się do lekarza wykonującego zabieg
- bezwzględnie skóra w czasie zabiegu nie może być opalona (dotyczy to opalenizny słonecznej, solarium i samoopalaczy)
- przeciwwskazane jest również opalanie miejsca po zabiegu przez co najmniej 4 tygodnie