Jak laser usuwa włosy?
Zadaniem lasera jest zniszczenie cebulki włosa bez uszkodzenia skóry. Światło lasera kumuluje się w cebulkach włosów. Bezpieczna dla organizmu wiązka światła przenika w głąb skóry aż do mieszka włosa, w którym pochłaniana jest przez barwnik włosa – melaninę. Energia lasera jest zamieniana na ciepło, które niszczy cebulkę włosa, pozostawiając nienaruszoną skórę. Laser równomiernie naświetla całą powierzchnię owłosionej skóry, którą chcemy poddać depilacji. Aktywne chłodzenie zimnym powietrzem lub kriogenem powoduje, że zabieg nie jest bolesny. Impulsy lasera odczuwane są jako krótkie pieczenie, dlatego po zabiegu skórę w niektórych przypadkach dodatkowo schładzamy. Światło lasera niszczy jedynie cebulki aktywne będące w fazie wzrostu. Dlatego nie należy włosów wyrywać miedzy zabiegami gdyż na “pustą” cebulkę laser nie działa. Zabiegi należy powtarzać kilkakrotnie w odstępach 6 tygodni do 6 miesięcy w zależności od depilowanej okolicy ciała. Z góry nie da się określić ilości koniecznych zabiegów, zależy to od gęstości owłosienia, koloru włosów, aktywności hormonalnej organizmu.
Jaki laser jest najlepszy?
Taki, który skutecznie i trwale usuwa włosy nie powodując uszkodzeń skóry. Przy dużych powierzchniach istotna jest również szybkość jego działania. Nie można jednoznacznie stwierdzić, jak czytamy w niektórych reklamach, że konkretny, używany przez kogoś laser jest najlepszy. Ważne jest dokładne naświetlenie depilowanej okolicy, prawidłowe dobranie parametrów lasera do koloru włosów i skóry. Istotne znaczenie ma również doświadczenie wykonującego zabieg. Do laserowej depilacji używamy lasera aleksandrytowego Gentle firmy Candela. Laser aleksandrytowy nowej generacji Gentle jest skutecznym i szybkim laserem do depilacji dowolnej okolicy ciała, a wg opinii pacjentów zabieg nim wykonywany jest mniej bolesny niż przy stosowaniu innych urządzeń. Chłodzenie następuje poprzez kriogen emitowany razem z impulsem lasera.
Przebieg zabiegu
Każdy zabieg jest inny – zależy to od rodzaju skóry, depilowanej powierzchni, ilości, gęstości i koloru włosów oraz wrażliwości pacjenta. Wrażliwość na przykre odczucie pieczenia można zmniejszyć poprzez zastosowanie maści znieczulającej miejscowo, zawsze po uprzednim porozumieniu z lekarzem. Zabieg można w razie potrzeby poprzedzić testem w celu dobrania optymalnej, skutecznej energii. Następnie można wykonać zabieg na większej powierzchni. Impulsy odczuwane są jak delikatne uszczypnięcia lub pieczenie. Czas trwania zabiegu zależy od powierzchni. Depilacja na przykład obu łydek trwa ok. 60 min., a zabieg na twarzy zajmuje kilka minut. Bezpośrednio po zabiegu można pójść do domu.
Potrzeba czasu, żeby cebulka uwolniła włos. Część włosa tkwiąca w zniszczonej cebulce w naturalny sposób, w ciągu kilku dni wysunie się na zewnątrz. Tak więc w większości przypadków pojawienie się bezpośrednio po zabiegu, na początkowo gładkiej skórze, ostrych włosków nie jest „odrostem”, ale „wychodzeniem” kikutów włosów z martwych cebulek. Depilacja laserem jest trwała – dotyczy to aktualnie rosnących włosów, ponieważ ich cebulki ulegają zniszczeniu. Należy pamiętać jednak o tym, że w skórze są cebulki w stanie „uśpienia”, które w czasie zabiegu nie są likwidowane. Dlatego też zabieg trzeba powtarzać kilkakrotnie w odstępach czasu zaleconych przez lekarza. Zależy to w dużej mierze od rodzaju skóry i włosów oraz depilowanej okolicy. Pojawiające się po zabiegu nowe włoski są zwykle cieńsze i mniej widoczne.
Przeciwwskazania i zalecenia
- na około trzy tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać innych metod depilacji/wosk, kremy/ – włosy wolno tylko golić!
- w pielęgnacji po zabiegu można normalnie myć skórę wodą i mydłem oraz stosować dotychczasowe kosmetyki. Nie należy na własną rękę stosować leczniczych maści i zasypek.
- w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów zgłosić się do lekarza prowadzącego.
Bezwzględnie skóra w czasie zabiegu nie może być opalona (dotyczy to opalenizny słonecznej, solarium i samoopalaczy). Opalenizna zmniejsza skuteczność depilacji i powoduje możliwość wystąpienia oparzeń i przebarwień. - przeciwwskazane jest również opalanie miejsca po zabiegu przez co najmniej 4 tygodnie
- między kolejnymi zabiegami nie wolno stosować innych metod depilacji, gdyż powoduje to zmniejszenie skuteczności zabiegu, a w końcowym efekcie również ich większą liczbę niż mogła by być. Włosy można golić.
- wskazana jest kontrola po pierwszym zabiegu w czasie określonym przez lekarza