Naczyniaki gwiaździste (haematoma stellatum)
Są to małe naczyniaki – tzw. „pajączki”. Występują zwykle na twarzy i dekolcie, ale spotkać je można również na kończynach i w innych okolicach ciała. Mają wygląd czerwonego punkciku lub grudki na powierzchni skóry z palczaście rozgałęzionymi odnogami. Powstają samoistnie w wyniku drobnego urazu czy ukąszenia owada. Łatwo można samemu stwierdzić, czy jest to zmiana naczyniowa – wystarczy ucisnąć na chwilę palcem naczyniak – zblednie on, a następnie ponownie napełni się krwią. Leczenie laserem jest szybkie i proste. Naszym zadaniem jest trwałe zamkniecie centralnego naczynka doprowadzającego, a odnogi same znikną. Zabieg przeprowadzam laserem Nd:Yag – możemy nim skoagulować naczynie nie uszkadzając skóry. Impuls lasera odczuwany jest jako krótkie zapieczenie. Po zabiegu naczynko może być przez ok. tydzień ciemniejsze, potem stopniowo znika. Można normalnie się myć, używać kosmetyków, robić makijaż.
Naczyniaki płaskie (Naevus Flammeus)
Nazewnictwo naczyniaków zmieniało się na przestrzeni lat. Dawna nazwa „naczyniak płaski” zastąpiona została nazwą malformacja naczyniowa kapilarna (Nevus Flammeus, port-wine stain, venulocapillary malformation). Laserowe leczenie naczyniaków i malformacji naczyniowych jest metodą z wyboru – stosowaną powszechnie na całym świecie. W Centrum Terapii Laserowej leczeniem naczyniaków laserami zajmuję się od 1990 roku. Najczęściej leczone są malformacje naczyniowe włosowate (plamy typu „czerwonego wina”) oraz naczyniaki jamiste i chłonne. Leczenie przeprowadzane jest etapowo – zabiegi powtarzane są co 1-2 miesiące, a ich ilość zależna jest od intensywności zmian. Zwykle leczeniu poddawani są pacjenci dorośli oraz młodzież szkolna – u dzieci zabiegi wykonujemy ze wskazań klinicznych. Ponieważ obraz kliniczny (rodzaj, lokalizacja, intensywność, grubość, pochodzenie, naczyniaków) różni się dość znacznie zapraszam na konsultację celem omówienia czasu, sposobu leczenia i spodziewanych wyników.
Naczyniaki u noworodków i małych dzieci
Naczyniaki są najczęstszymi guzami występującymi w okresie niemowlęcym (10-12% niemowląt ma mniejszy lub większy naczyniak). Pojawia się 3 razy częściej u dziewczynek. W 30% przypadków naczyniaki są wrodzone, częściej rozwijają się w pierwszych miesiącach życia. Początkowo pojawia się plamka, która przekształca się w czerwona grudkę i dość szybko rośnie do wielkości nawet truskawki. Przy urazach może intensywnie krwawić. Sieć naczyń rozwija się również w skórze i pod skórą tworząc uwypuklenie. Naczyniak jest łagodną zmianą charakteryzującą się dość szybkim wzrostem i powolnym samoistnym zanikiem (średnio do 5 roku życia samoistnie zanika 50% naczyniaków). Dlatego też najczęściej po konsultacji i wykluczeniu innych przyczyn powstania zmiany preferuję stanowisko wyczekujące. Leczenie u maluszków rozpoczyna się, gdy naczyniak krwawi lub swoją lokalizacją przeszkadza w normalnym rozwoju dziecka. U małych dzieci zawsze zabieg powinien być wykonany w znieczuleniu ogólnym pod opieką anestezjologa. W starszym wieku usuwamy je ze wskazań kosmetycznych i zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym maścią. Zabieg polega na kilkunastu naświetleniach naczyniaka laserem co powoduje koagulację naczyń i przyspiesza zanik naczyniaka. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w przypadku malformacji niezbędna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.